LED pásky

LED pásky sú zrejme najuniverzálnejším LED zdrojom svetla. Sú použiteľné ako v interiéri, tak v správnom vyhotovení aj v exteriéry. V kombinácii so zaujímavým podhľadom alebo správnymi hliníkovými profilmi určenými pre montáž sú možnosti umiestnenia a dizajnu takmer nekonečné.

Existujú vo viacerých vyhotoveniach. Základné rozdelenie je jednofarebné a RGB/ RGBW. Jednofarebné potom môžeme ďalej deliť na farebné, kde je celý pás jednej farby (červená, modrá, žltá, fialová, zelená) a pásy, ktoré sa vyrábajú v rôznych odtieňoch bielej farby.

Jednofarebné LED pásky (farebné)

Sú široké 8 alebo 10mm, ktoré majú vždy jednu farbu. Na ich zapojenie nie je na rozdiel od RGB verzie potrebný ovládač, stačí napájanie 12V. Využívajú sa väčšinou ako atmosférické osvetlenie do interiérov, barov, predajní, kde sa voľbou správnej farby dá dosiahnuť zaujímavé efekty.LED pásky exteriér

Jednofarebné LED pásky (odtiene bielej) 

Majú široké využitie. Slabšie varianty sa používajú ako atmosférické osvetlenie napríklad v obývačke v podhľade, prípadne ako orientačné svetlo zabudované rohových lištách. Silnejšie varianty je naopak možné využiť aj ako hlavný zdroj osvetlenia. Ďalšie veľmi často využívané riešenie je osvetlenie pracovnej plochy napríklad na kuchynskej linke. Výhoda takéhoto riešenia je hlavne v tom, že LED pásky je možné dĺžkovo upraviť presne na rozmer, ktorý Vám vyhovuje. Nieste teda obmedzovaní typizovanými dĺžkami rôznych svietidiel, typicky 60, 90, 120 cm. Ďalšou výhodou v takmto prípade je aj vysoká svietivosť pri použití najsilnejšej 18W verzie: https://www.ledakcia.sk/interierove/led-pas-smd-2835--18-w-m--240-led-m--3000lm-m/ kde svietivosť dosahuje až 3000 lumenov na 1m. LED pásiky je možné taktiež stmievať s použitím vhodného stmievača/diaľkového ovládania.LED pásky interiér

Samostatnou kategóriou sú RGB a RGBW LED pásky.

Pri použití správneho RGB ovládača je možné ľubovoľne meniť farby. Nie ste teda obmedzení prvotným výberom farby ako je to pri jednofarebných. Jednoducho prispôsobíte okolité osvetlenie podľa nálady alebo udalosti. RGBW  LED pásiky majú oproti RGB verzii výhodu v tom, že obsahujú aj biele čipy. Je teda ich možné používať buď ako farebné pásiky, alebo zapnúť len biele osvetlenie, keď farebné osvetlenie nie je vhodné.RGB LED interiér

LED pÁSIKy a napájanie

Obmedzením 12V LED pásika je maximálna dĺžka, kde je možné zapojiť maximálne 5 metrov. Po piatich metroch sa začne výrazne strácať svietivosť. Riešenie je relatívne jednoduché. Je potrebné každých 5 metrov napojiť zvlášť. Napojiť LED pásiky je možné kľudne z jedného adaptéra.

Vhodný adaptér pre použité led pásiky vyberieme jednoducho. Základný rozdiel je, či sú určené na interiérové použitie (IP20), alebo sú vhodné aj do vonkajších podmienok (IP65, IP67). Potrebný výkon adaptéra vypočítame podľa výkonu zvolenej varianty. Ak sme napríklad použili 20 metrov pásu, ktorý má spotrebu 7,2W na jeden meter, vynásobíme dĺžku x výkon: 20 x 7,2W = 144W. Tu je potrebné pripočítať ešte 15% ako výkonovú rezervu pre adaptér. 144 x 1,15 = 165,60W. Toto je ideálny výkon nami hľadaného adaptéra. Pri voľbe ovládača musíme na tento fakt dbať tiež. Pri zapojení na ovládač, ktorý má určené maximum napríklad 96W je takmer isté, že zhorí.

Je to naozaj len o tom mať predstavu kde a ako ich chcete použiť. Vymyslieť už sa následne dá takmer čokoľvek. Nesporná výhoda je aj to, že aj človek, ktorý nieje elektrikár môže svojpomocne pracovať s LED páskami bez nejakého rizika, nakoľko práca s nimi je jednoduchá a napätie je len 12V, čiže ani pri priamom kontakte sa človeku nič nestane.

 
0
120 10120
Značky
 
Farba svetla

Stránka 1 z 9 - 130 položiek celkom

Stránka 1 z 9 - 130 položiek celkom

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.