LED ŽIAROVKY

LED žiarovky sú dnes jedným z energeticky najúčinnejších foriem osvetlenia. Taktiež sa jedná o rýchlo sa rozvíjajúcu technológiu. Kvalitné LED žiarovky vydržia dlhšie, sú odolnejšie a ponúkajú podobnú, alebo lepšiu kvalitu svetla ako ostatné svetelné zdroje. 

Prvé LED zdroje svetla boli limitované vysokou cenou a relatívne nízkym svetelným výkonom. Dnes už ale nieje problém kúpiť také, ktoré dokážu nahradiť 100W starú halogénku a viac. To všetko pri skvelej účinnosti, kde napríklad starú 100W halogénku nahrádza 15W LED.

Výhody LED žiarovky: 

Sú to momentálne najefektívnejšie žiarovky. Spotrebujú o 90% menej energie ako halogénky a návratnosť investície je už pred skončením záručnej doby, teda samy na seba „zarobia“ počas svojej životnosti, ktorá je na úrovni 20 000 hodín oproti cca 500-1000 pri halogénkach. Odpadá aj teda nutnosť ich konštantne vymienať a tým ešte ďalej zvyšovať celkové náklady na svietenie starými technológiami. 

Porovnanie jednotlivých technológií žiaroviek</

Ďalšou nespornou výhodou je jej okamžité zapnutie. Nehrozí teda žiadny „rozbeh“ ako pri „úsporných“. LED žiarovky majú životnosť viac ako 15 000 zopnutí, teda nerobí im problém ani časté vypínanie a zapínanie, napríklad v priestoroch, kde je osvetlenie spínané pohybovým senzorom a svetlo sa zapína niekoľko krát denne.

LED žiarovky taktiež zvládajú zimu. Pri nízkych teplotách je potrebná vysoká voltáž na naštartovanie šetriacich žiaroviek a svetelnosť je znížená. Naopak výkon LED sa pri nižších teplotách zvyšuje. Toto robí z LED technológie víťaza voľby svetla do chladiacich priestorov a na vonkajšie použitie.

Pri nákupe  je potrebné zamerať sa na ich svetelný výkon, teda lumeny. Človek je väčšinou zvyknutý nakupovať žiarovky podľa wattov. Toto ale pre ne  neplatí. Výrobcovia používajú rôzne LED čipy s rôznou účinnosťou. Môžete kúpiť led zdroje s účinnosťou 80 lumenov na 1 Watt výkonu, alebo 100 lumenov / Watt. 2 LED zdroje svetla rovnakého výkonu teda môžu mať úplne odlišnú svietivosť.

Výrobca V-TAC používa SMD len čipy. Väčšinou sú to SMD led čipy 2835.

Tvary LED žiaroviek

Ďalším faktorom dôležitým pre výber LED je CRI index (Ra), ktorý určuje vernosť zobrazenia farieb pod týmto svetlom. CRI index na hodnote 70 už nieje vhodný pre interiérové použitie. Farby pod takýmto svetlom sa zdajú „vymyté“. Farby dostávajú šedý nádych. Výrobky V-TAC majú CRI index >80, ktorý je bez problémov odporúčaný do interiérov. Pokiaľ sa venujete foteniu, či už na profesionálnej alebo hobby úrovni, je potrebné investovať do svetelných zdrojov, ktoré majú CRI index >95. Pri nasvietení fotených objektov vyniknú všetky farby a výsledný efekt sú živé a plné farby.

Voľba správnej farby svetla LED žiarovky záleží od viacerých faktorov. Hlavným je samozrejme Vaša osobná preferencia. Záleží, či preferujete „teplú bielu“ farbu na úrovni 2700-3000K, ktorá sa najviac podobá na svetlo klasických žiaroviek. Jedná sa teda o teplé, mäkké svetlo vhodné do spálne a obývačky, pokiaľ ju využívate večer na pozeranie televízie a relax. Pokiaľ napríklad v obývacej izbe máte priestor vyhradený na pracovňu, tam už odporúčame „denné svetlo“ 4000-4500K. Je to svetlo jasnejšie, ideálne na čítanie a prácu. Celý interiér pôsobí oveľa vzdušnejšie a modernejšie v porovnaní s teplým svetlom. Denné svetlo taktiež odporúčame do detských izieb, kde majú deti pracovné stoly, do kuchyne, kúpelne, komu vyhovuje tak samozrejme aj do spálne. Studené svetlo 6000-6400K je vhodné hlavne do výrobných priestorov, autoservisov, umyvární, operačných sál a ordinácií. Je to veľmi ostré svetlo, ktoré vďaka kontrastu ktorý vytvára je vhodné práve do priestorov, kde je potrebné vidieť každú drobnosť a detail.

STMIEVANIE

Stmievanie LED žiaroviek nieje také jednoduché ako pri klasických vláknových. Je potrebné vyberať žiarovky, ktoré sú na stmievanie určené a prispôsobené: https://www.ledakcia.sk/stmievatelne/

Taktiež je potrebné mať na pamäti, že LED žiarovky niesú kompatibilné so staršími stmievačmi určenými pre vláknové a halogénky. Stmievač musí podporovať stmievanie LED, je preto nutné na tento fakt dbať už pri výbere samotného stmievača. Všetky fakty hrajú do karát práve ledkám. V dnešnej dobe sa ceny LED stále približujú klasickým halogénkam. Ak do úvahy vezmeme samotnú spotrebu, kde úspora môže byť až 90% voľba je jasná. Ak k tomu všetkému ešte pripočítame fakt, že LED žiarovky majú životnosť viac ako 20 000 hodín a u nás ich kúpite so „Zárukou okamžitej výmeny“, kde Vám bude počas záručnej doby žiarovka kedykoľvek vymenená za novú „kus za kus“ bez reklamačnej doby, naozaj nad prechodom na LED netreba rozmýšľať.

 

Najpredávanejšie

0
1390 101390
Značky
Farba svetla

Stránka 1 z 8 - 114 položiek celkom

Stránka 1 z 8 - 114 položiek celkom

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.